Szkoda śmiertelna, Odszkodowanie po śmierci

Zgon osoby bliskiej w wypadku drogowym

Zgon osoby bliskiej w wypadku drogowym.

Szkoda śmiertelna, Odszkodowanie po śmierciZgon i utrata osoby bliskiej w wypadku drogowym, popularnie nazywane szkodą śmiertelną to zwięzła nazwa wszystkich wypadków, których skutkiem była śmierć jednostki ubezpieczonej. Prawo ubiegania się do odszkodowania mają wszystkie osoby bliskie zmarłemu, ale tylko w momencie, gdy zmarły nie ponosił wyłącznej winy za zaistniałą sytuację oraz był dzieckiem do trzynastego roku życia.

Warto podkreślić tutaj, że nawet w sytuacji, gdy zmarły przyczynił się do wypadku, jeżeli nie ponosił on wyłącznej winy za jego spowodowanie, każda uprawniona osoba ma pełne prawo starać się o odpowiednią rekompensatę finansową.

Odszkodowanie za szkodę śmiertelną przysługuje przede wszystkim najbliższym osobom, nie tylko członkom rodziny:

 • Małżonkowi;
 • Dzieciom i wnukom;
 • Rodzeństwu;
 • Osobom, które znajdowały się w nieformalnym związku z jednostką zmarłą (tzn. żyjących w konkubinacie).

Każda osoba uprawniona, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, do otrzymania odszkodowania, może ubiegać się o:

 • Odszkodowanie jednorazowe, w tym odszkodowanie na zwrot kosztów: pogrzebu, leczenia, rehabilitacji, pobytu w szpitalu, wykupu leków, specjalistycznej opieki medycznej, dojazdów do placówki medycznej etc.;
 • Odszkodowanie jednorazowe na złagodzenie poniesionych krzywd fizycznych oraz psychicznych;
 • Odszkodowanie na skutek wyraźnego pogorszenia się poziomu życia danych jednostek;
 • Renta alimentacyjna.

Warto podkreślić, że odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby należy się tylko tym jednostkom, które pozostawały z nią w silnej więzi emocjonalnej.

Szeroko pojęte odszkodowanie za szkodę śmiertelną ma na celu zrekompensowanie jednostkom będącym w silnej zażyłości emocjonalnej z osobą zmarłą bólu, cierpienia psychicznego, a także pogorszenia się sytuacji materialnej.

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym sąd może przyznać osobie uprawnionej zadośćuczynienie za śmierć (w formie pieniężnej), którego celem jest naprawa doznanej krzywdy, złagodzenie cierpienia psychicznego oraz pomoc w dostosowaniu się do obecnej, nowej sytuacji.

Wysokość takiego roszczenia zależna jest od wielu czynników, w tym relacji z osobą zmarłą. Odszkodowanie z OC sprawcy ma natomiast pomóc jednostkom uprawnionym w zakresie pogorszenia się sytuacji życiowej oraz finansowej (utrata stabilności finansowej).

Odszkodowanie powypadkowe z OC sprawcy to również zwrot kosztów związanych z pochówkiem zmarłego (koszt postawienia nagrobka, kwiatów, wieńców, odzieży żałobnej, a także poczęstunku dla osób biorących udział w pogrzebie tzn. stypy).

Brzmi to rozsądnie, chcę uzyskać więcej informacji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odszkodowań powypadkowych, zarejestruj się telefonicznie pod numerem +48 575 210 480 lub wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą aby ustalić szczegóły:

Imię / nazwa (wymagane)

Telefon (wymagane)

Adres email (wymagane)

Podaj wynik 66 − = 65

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych w formularzu danych osobowych do celów korespondencyjnych i udzielenia mi odpowiedzi na zadane pytania.

Med-Legal Odszkodowania sp. z o.o. (administrator danych) z siedzibą w Stary Miastków 58, 08-420 Miastków Kościelny przetwarza Państwa dane osobowe w celu udzielenia informacji, na podstawie Państwa dobrowolnej zgody tj. art. 6.1a Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U.UE.L.2016.119.1) - RODO - przez okres obsługi korespondencji. Państwa dane nie będą udostępniane odbiorcom. Przysługuje Państwu żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przenoszenia Państwa danych. Ponadto, przysługuje Państwu prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, jak również prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego. Dane nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, ani profilowaniu i nie będą przekazywane do państw trzecich.

Ostatnia wygrana sprawa: 
Zadośćuczynienie 250 tys. zł za śmierć w wypadku motocyklowym. 

Co mówią nasi Klienci: 
„Serdecznie dziękuję Radcom Prawnym Med-Legal, którzy w wielkim stoponiu przyczynili się do uzyskania dla moje rodziny odszkodowania i zadośćuczynienia za utratę męża w wyniku wypadku drogowego. Wcześniej odmawiano nam wypłaty ze względu na brak związku przyczynowego. W tej trudnej chwili zgłosiliśmy się do Med-Legal i uzyskaliśmy ogromne wsparcie. Raz jeszcze z całego serca dziękujemy. Państwa praca przywraca wiarę w ludzi!” 
– Maria, Warszawa

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Jeśli masz znajomych, którzy powinni to wiedzieć, udostępnij.
2313

45 komentarze/y “Zgon osoby bliskiej w wypadku drogowym”

 1. Mam dosyć poważny problem. Mój mąż umarł nagle, ale zanim się to stało, zapomniał opłacić jedną składkę. Zrobił to po prostu z opóźnieniem. Tak to zawsze płacił w terminie. Ale teraz z tego powodu nie chcą mi wypłacić w firmie ubezpieczeniowej odszkodowania. Czy mogę cokolwiek z tym zrobić?

 2. Ciężko powiedzieć, czy to jest taki łatwy orzech do zgryzienia. Może warto napisać pismo i odwołać się od ich decyzji? Z pewnością niejedna osoba zapomniała o zapłacie składki.

 3. Dzień dobry. Czy ktoś jest w stanie mi powiedzieć, w jakiej sytuacji mój wniosek o odszkodowanie za pobyt w szpitalu może zostać odrzucony? Jestem na ubezpieczeniu w PZU. Proszę o informacje w tym temacie. To dla mnie bardzo istotne. Pozdrawiam, Kamila.

 4. Jeśli zależy Ci na odszkodowaniu, powinnaś najpierw zapoznać się z warunkami swojego ubezpieczenia. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja o odrzuceniu bądź przyznaniu ubezpieczenia w danej kwocie.

 5. Witam. Błąd lekarski, którego jestem pewna , sprawił że nie mogę do końca ruszać prawą stroną mojego ciała. Jest to ewidentne zaszkodzenie mojej osobie, uszczerbek na zdrowiu. Będę starać się z tego tytułu o odszkodowanie, może i założę sprawę sądową. Ale gdzie udać się najpierw?

 6. Odszkodowanie to z polisy szpitalnej. Sam szpital nie da ani złotówki. Jeszcze pytanie, czy uda się tą sprawę rozwiązać, ponieważ może się bardzo dłużyć, szczególnie w sądzie.

 7. Witajcie. Po ostatnim pobycie w szpitalu i szkodzie, jaką wyrządzili na moim zdrowiu, jestem zdecydowany na złożenie wniosku o odszkodowanie z tego tytułu. Wiem jednak, ze jestem maluczki w porównaniu do szpitala. Co przyda mi się najbardziej, gdzie szukać pomocy, by uzyskać rekompensatę?

 8. Na pewno pierwsza kwestia to informacja, czy masz wszystkie niezbędne dokumenty z leczenia. To podstawa, ale często niewystarczająca. Trzeba bowiem wykazać, że z powodu błędów lekarskich nastąpił skutek w postaci uszczerbku na Twoim zdrowiu. Zapytaj niezależnego lekarza, co o tym myśli i poproś o jego pisemną opinię.

 9. Warto! Miałam podobną sytuację. Wynajęłam prawnika i zbierałam wszystkie możliwe dokumenty. Trochę było z tym zachodu, ale ostatecznie naprawdę się opłacało.

 10. Pingback: Szkoda śmiertelna - Centrum Odszkodowań Med-Legal.pl

 11. Proszę o informację co mogę zrobić jeśli mój ojciec w 2002 roku zginął w wypadku samochodowym, nie wiem gdzie się zgłosić i co zrobić?

 12. Witam, straciłam w wypadku samochodowym córkę. Było to kilka lat temu i ze względu na stres nigdy nie interesowałam się tematem odszkodowań. Jakie mam prawa i co mogę zrobić?

 13. Proszę o informację czy zajmujecie się wyłącznie wypadkami ze skutkiem śmiertelnym? Mam problem z wypadkiem przy pracy i uzyskaniem odszkodowania.

 14. Czy jeśli mój znajomy jadąc motocyklem miał wypadek śmiertelny i osierocił dwoje dzieci należy się odszkodowanie komunikacyjne powypadkowe?

 15. Witam, a co w przypadku, jeśli moja ciocia zginęła w wyniku nie zabrania jej przez karetkę pogotowia? Odmówiono jej. Następnie gdy już zmarła i wezwano policję policjant wezwał karetkę, która stwierdziła zgon.

 16. Zdarzył mi się podobny wypadek kilka lat temu. Sprawa wygląda tak, że jeśli drzewo już wcześniej było przeznaczone do wycinki z powodu zagrożenia, jednak tego nie dokonano, wtedy zarządca dróg odpowiada za Twoją stratę. Jeśli natomiast drzewo było zadbane i nie było powodu ku temu, by sprawiało zagrożenie, wtedy musisz udać się do swojej agencji ubezpieczeniowej.

 17. Czym jest odszkodowanie pośmiertne i czy mogę się starać jeśli utraciłem ojca. Śmierć naturalna, mieliśmy rentę socjalną, czy jeszcze coś dostaniemy?

 18. Potrzebuję pomocy w uzyskaniu dodatkowego odszkodowania. Mój ojciec zginął w wypadku jako rowerzysta, dostałem 30 tys. zł czy da się więcej?

 19. Proszę o poprowadzenie sprawy dotyczącej wypadku śmiertelnego, w którym zginęli moi znajomi. Chcę pomóc ich dzieciom, które same sobie w życiu nie poradzą :(((

 20. Wypadek samochodowy, złamany mostek, uraz głowy – dwa dni w szpitalu, pacjent na piąty dzień umiera w domu- niewydolność oddechowo-krążeniowa – śmierć naturalna, czy mogę starać się o odszkodowanie oc sprawcy.

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *