Odszkodowanie Rowerzyści Piesi Kierowcy Pasażerowie - Med-Legal

Rowerzyści na chodnikach, czyli walkę o bezpieczeństwo czas zacząć!

Rowerzyści na chodnikach, czyli uważajcie piesi i kierowcy!

Odszkodowanie Rowerzyści Piesi Kierowcy Pasażerowie - Med-LegalZbliża się lato w związku z tym sezon rowerowy. Na naszych drogach, ścieżkach rowerowych i chodnikach widać już rowerzystów. Jak co roku powraca temat, który jest niezwykle ważny dla bezpieczeństwa całego ruchu drogowego oraz pieszych.

Temat rowerzystów na chodnikach.

Największy błąd i grzech rowerzystów? Jazda po chodniku i przejściach dla pieszych. Często zdarzają się sytuacje, że środkiem wyznaczonych dla ruchu pieszych pasów mkną rowery, dodatkowo często używające sygnałów dźwiękowych. Powiedzmy sobie szczerze, tam, gdzie ruch pieszy jest duży, rowerzyści na chodnikach nie są pożądanymi gośćmi. Ale czy wszędzie obowiązuje taki zakaz?

Jazda rowerem po chodniku. Prawodawstwo.

Prawo o Ruchu Drogowym w artykule 26 określa wyraźnie: „Kierującemu pojazdem zabrania się (…) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.” Ponieważ rower uznawany jest za pojazd, chodnikiem nie wolno, można go co najwyżej przeciąć oraz prowadzić po nim rower. Jeśli na chodniku zostaniemy złapani przez policję, grozi nam mandat za „naruszenie przez kierującego rowerem przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych” w wysokości 100 zł.

Pamiętajmy są wyjątki dla ruchu rowerami po chodniku. Jakie?

W artykule 33 Prawo o Ruchu Drogowych znajdziemy trzy wyjątki dotyczące jazdy rowerem po chodniku:

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

I nie chodzi tu o dziecko, które znajduje się w foteliku czy przyczepce. Musi ono jechać na odrębnym własnym rowerze. Jednak, co ważne, może się nim opiekować jedna osoba.

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

Wszystkie te warunki muszą być spełnione jednocześnie, czyli brak infrastruktury rowerowej, dopuszczalna prędkość dla pojazdów na ulicy wynosi więcej niż 50 km/h i chodnik ma szerokość więcej niż 2 metry. Pamiętajmy, że nie możemy wybrać jednego, czy dwóch warunków – wszystkie muszą być spełnione równocześnie.

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Ten warunek jest konieczny ze względu na zmienność pogody, który potrafi się zmienić w szybkim tempie. A rowerzyści nie zawsze muszą być przygotowani i odpowiednio zabezpieczeni przed ulewą, nachalnym wiatrem itp.

Podsumowanie.

Ważne: Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Obowiązkiem każdego rowerzysty jest korzystanie ze ścieżek rowerowych. Dopiero w przypadku braku ścieżki dla rowerów bądź pobocza możliwe jest skorzystanie z jezdni.

Zawsze pamiętać należy o konieczności trzymania się prawej strony pasa ruchu. Zjazd do osi jezdni dopuszczalny jest jedynie w momencie wykonywania manewrów skrętu w lewo, podczas wyprzedzania lub omijania. Rowerzysta na ścieżce rowerowej może poruszać się z kodeksową prędkością do 50 km/h.

A co mogą rowerzyści?

Rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy także z ich prawej strony.
Jeśli kierowca skręca w prawo i widzi jednoślad przy prawej krawędzi drogi, musi się zatrzymać i go przepuścić. Rowerzysta może przeciskać się w korku. Poruszanie się w słuchawkach na jednośladzie nie jest formalnie zabronione przez przepisy.

Czy jest tak źle z jazdą rowerzystów po drogach i po chodnikach? Odpowiedzcie nam w komentarzach.

#OdszkodowaniePowypadkowe #Odszkodowanie

Jeśli masz znajomych, którzy powinni to wiedzieć, udostępnij.
2313

6 komentarze/y “Rowerzyści na chodnikach, czyli walkę o bezpieczeństwo czas zacząć!”

  1. W Warszawie są takie skrzyżowania, że rowerzysta jedzie środkiem pasów i jeszcze człowieka wydzwoni, żeby mu zejść z drogi!! Jak najwięcej takich artykułów, żeby rowerzyści wiedzieli jakie są ich prawa, ale i obowiązki!

  2. Niezależnie od tego, czy jest się rowerzystą, pieszym, kierowcą jeśli nie ma się odpowiedniej edukacji i głowy – to każdy jest groźny na drodze!!

    1. @Rafał – oczywiście na ścieżce rowerowej można, dodatkowo jeśli dziecko ma poniżej 10 roku życia można je uczyć jeździć po chodniku 😉

  3. Jeśli na otoczeniu wypadku są kontuzjowani, w kółko Macieju trzeba zawołać policję. Adnotacja sporządzona poprzez funkcjonariuszy jest przydatna do pretendowania o odszkodowanie. Nie powinno się dodatkowo nie dopuszczać do siebie, o ile personel karetki lara chce nas zainkasować do szpitala na badania. Przydarza się, że skutki wypadku uwidaczniają się po paru dniach. Jeśli doktory ich nie zdiagnozują w porę, mogą spowodować śmierć. Wiążące ubezpieczenie wypadkowe, jakie nakłada na biznesmenów ustawa, pobudza, norma pracobiorca, który uległ wypadkowi na przestrzeni pracy, ma zagwarantowaną rekompensatę. Poszkodowany ma prawo ubiegać się o odszkodowanie dwutorowo – ze strony Zus oraz z zabezpieczenia Oc pracodawcy. W obu trafach muszą zaistnieć nazwane warunki, ażeby rekompensata mogła pozostać nadana. Na starcie należałoby zastanowić się, w jakich trafach możemy mówić o wypadkach przy pracy.

  4. O ile na miejscu wypadku są ranni, przez cały czas trzeba poprosić policję. Notka sporządzona poprzez funkcjonariuszy jest konieczna do aspirowania o odszkodowanie. Nie trzeba również odnosić się z rezerwą, jeżeli personel sanitarki pogotowia chce nas zabrać do szpitala na uczenia się. Bywa, że efekty wypadku uwidaczniają się po kilku dniach. O ile medyki ich nie zdiagnozują w porę, mogą spowodować śmierć. Wiążące ubezpieczenie wypadkowe, jakie nakłada na biznesmenów norma, pobudza, iż zatrudniony, który uległ wypadkowi w ciągu profesji, ma zagwarantowaną rekompensatę. Poszkodowany ma prawo występować o o odszkodowanie dwutorowo – ze strony Zus czy też z ubezpieczenia Oc chlebodawcy. W obu losach muszą zaistnieć nazwane warunki, żeby rekompensata mogła zostać asygnowana. Najpierw pożądane byłoby zastanowić się, w jakich losach możemy powiadać o wypadkach przy profesji.

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *