Odszkodowania powypadkowe - med-legal - forum odszkodowań

Odszkodowanie za wypadek

Odszkodowania powypadkowe – Miałeś wypadek? Sprawdź szybko co możesz zrobić dalej.

Odszkodowania powypadkowe - med-legal - forum odszkodowańOdszkodowania powypadkowe. Na samym początku warto uściślić termin „odszkodowanie”. Zgodnie z obowiązującym prawem – zarówno w Polsce jak i na terenie całej Unii Europejskiej – odszkodowanie to świadczenie, które należy się jednostce poszkodowanej z tytułu wyrządzonej mu szkody od wskazanego podmiotu (osoby fizycznej bądź osoby prawnej), który tą szkodę wyrządził bądź ponosi za nią odpowiedzialność. Definicja ta, chociaż uproszczona, pozwala zrozumieć ideę odszkodowań.

Jeśli chodzi o odszkodowania powypadkowe, należy podkreślić, że jednostka poszkodowana może doznać szkody majątkowej bądź niemajątkowej (osobowej). Wszystkie kwestie natury prawnej, dotyczące obowiązku odszkodowawczego, poruszone zostały w Kodeksie Cywilnym.

Do wspomnianych już szkód majątkowych, powstałych na skutek wypadku, zaliczyć możemy m.in.:

 • Koszty naprawy pojazdu (nie tylko szeroko pojętego samochodu, ale również motocykla, skutera, quada etc.);
 • Koszty badania technicznego pojazdu;
 • Koszty wynajmu pojazdu zastępczego np. na czas naprawy uszkodzonego pojazdu;
 • Koszty zakupu bądź koszty naprawy uszkodzonych na skutek wypadku przedmiotów osobistych, niezwiązanych bezpośrednio z pojazdem np. laptopa, okularów, zegarka;
 • Utracone na skutek wypadku i późniejszego leczenia zarobki jednostki poszkodowanej;
 • Utracone na skutek wypadku korzyści majątkowe, w tym utrata dochodu na skutek zniszczenia bądź uszkodzenia przewożonego przez jednostkę poszkodowaną towaru.

Jeśli chodzi o szkody osobowe, do najpopularniejszych z nich należą:

 • Uszczerbek na zdrowiu jednostki poszkodowanej (zarówno czasowy jak np. złamanie ręki jak i trwały jak np. utrata wzroku);
 • Wyraźna krzywda jednostki poszkodowanej na skutek bólu i cierpienia wywołanych bezpośrednio wypadkiem;
 • Ograniczenie perspektyw na przyszłość jednostki poszkodowanej, w tym brak możliwości dalszego wykonywania dotychczasowej pracy (przykładem może być tutaj modelka i jej oszpecenie na skutek wypadku), a także zwiększenie się potrzeb jednostki poszkodowanej w przyszłości (np. konieczność regularnego wykupu leków).

Dodatkowo, jeżeli wypadek spowoduje śmierć jednostki poszkodowanej, wskazanym osobom przysługiwać będą dodatkowe świadczenia jak:

 • Zwrot kosztów leczenia oraz ewentualnego pogrzebu;
 • W ściśle określonym przypadku – renta;
 • Jednorazowe odszkodowanie (w momencie pogorszenia się sytuacji życiowej danej osoby);
 • Zadośćuczynienie (jak wyżej).

Brzmi to rozsądnie, chcę uzyskać więcej informacji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odszkodowań powypadkowych, zarejestruj się telefonicznie pod numerem +48 575 210 480 lub wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą aby ustalić szczegóły:

Imię / nazwa (wymagane)

Telefon (wymagane)

Adres email (wymagane)

 

Jeśli masz znajomych, którzy powinni to wiedzieć, udostępnij.
2313

15 komentarze dla “Odszkodowanie za wypadek”

 1. Witam, jakiś czas temu miałem wypadek przy pracy. Niestety nie zgłosiłem go. Czy mam jeszcze szanse na uzyskanie odszkodowania? Jesli tak to jak to zrobić?

  1. Zdecydowanie jest szansa na zgłoszenie szkody i uzyskanie odszkodowania. Należy jednak pamiętać, że termin przedawnienia wynosi 3 lata.

 2. Witam. Jakiś czas temu spotkała mnie przykra sytuacja. Złamałam nogę w pracy, otrzymałam także zaświadczenie od lekarza po tym, jak ukończyłam leczenie. Czy może mi ktoś doradzić, w jaki sposób rozpocząć starania o odszkodowanie z ZUSu? Czy mam się tym zająć sama, czy to obowiązek pracodawcy?

   1. To prawda, udaj się do swojego pracodawcy i poproś o dokumenty. Później musisz się z nimi udać do ZUS, a tam pewnie dostaniesz jakiś termin na komisję, czy należy Ci się odszkodowanie.

 3. Witam. Złamałem nogę, jestem na ubezpieczeniu moich rodziców. W związku z tym moje pytanie brzmi, czy mogę liczyć na jakieś odszkodowanie? Nie jestem ubezpieczony na mojej uczelni. Czy ktoś jest w stanie mi odradzić, co dalej zrobić? Będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam.

 4. Witajcie, poszukuje pomocy w pewnej nurtującej mnie sprawie. Czy mam szansę na uzyskanie odszkodowania, jeśli zostałem pobity? Nie miałem żadnego ubezpieczenia dodatkowego w pracy, tylko takie standardowe. Miałem poważne obrażenia ciała, jak złamania. Czy mogę liczyć na jakieś pieniądze z tego tytułu? Pozdrawiam!

 5. dlaczego zus nie przyznal mi odszkodowania za wypadek komunikacyjny w pracy skoro mialem zlamane zebro i pozostawalem 45 dni na zwolnieniu

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *