Odszkodowania wypadek przy pracy

Odszkodowania – wypadek przy pracy

Odszkodowania – wypadek przy pracy.

Odszkodowania wypadek przy pracyNiemal każdy rodzaj pracy generuje pewne „ryzyko”, związane z terminem „wypadek przy pracy”.  Warto zauważyć jednak, że nie każde zdarzenie doznane przez pracownika może zostać zakwalifikowany jako „wypadek przy pracy”. Ustalenie, czy dany incydent można traktować jako wypadek nie jest rzeczą prostą – od dawien dawna budzi sporo wątpliwości. Obowiązek klasyfikacji zdarzenia jako wypadku przy pracy należy wyłącznie do pracodawcy.

Definicja wypadku przy pracy została szerzej opisana w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Artykuł 3. powołanego przepisu mówi, że wypadkiem przy pracy jest zdarzenie nagłe wywołane zewnętrzną przyczyną, które nastąpiło w związku z pracą i na skutek, którego doszło do urazu bądź śmierci danej jednostki. Zwrot „związku z pracą” oznacza, że dany incydent wystąpił:

 • Podczas bądź w związku z wykonywaniem przez daną jednostkę obowiązków bądź poleceń przełożonych;
 • Podczas bądź w związku z wykonywaniem przez daną jednostkę czynności na rzecz przełożonego, niezależnie od tego, czy dostał on takie polecenie, czy nie;
 • W chwili, gdy dana jednostka była w dyspozycji pracodawcy, a więc w drodze między jego siedzibą, a miejscem wykonywania obowiązku, wynikłego ze stosunku pracy.

Ważnymi aspektami są tutaj związek czasowy – wypadek zdarzył się w czasie przeznaczonym na pracę oraz związek miejscowy – wypadek zdarzył się w miejscu pracy.

Czego zatem nie możemy zaliczyć do tzn. „wypadku przy pracy”? Każdego incydentu, który miał miejsce w czasie wykonywania prywatnych spraw jednostki, nawet jeżeli były one wykonywane w godzinach pracy i za zgodą przełożonego. Warto podkreślić również, że za wypadek przy pracy nie jest uznawany wypadek komunikacyjny, który miał miejsce w drodze do miejsca wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy, czyli np. z domu do zakładu pracy. Zgodnie z funkcjonującym w naszym prawie orzecznictwem, za wypadek przy pracy nie można uznać także zawału serca wywołanego silnym stresem na skutek wręczenia wypowiedzenia.

Brzmi to rozsądnie, chcę uzyskać więcej informacji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odszkodowań powypadkowych, zarejestruj się telefonicznie pod numerem +48 575 210 480 lub wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą aby ustalić szczegóły:

Imię / nazwa (wymagane)

Telefon (wymagane)

Adres email (wymagane)

Podaj wynik 2 + 1 =

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych w formularzu danych osobowych do celów korespondencyjnych i udzielenia mi odpowiedzi na zadane pytania.

Med-Legal Odszkodowania sp. z o.o. (administrator danych) z siedzibą w Stary Miastków 58, 08-420 Miastków Kościelny przetwarza Państwa dane osobowe w celu udzielenia informacji, na podstawie Państwa dobrowolnej zgody tj. art. 6.1a Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U.UE.L.2016.119.1) - RODO - przez okres obsługi korespondencji. Państwa dane nie będą udostępniane odbiorcom. Przysługuje Państwu żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przenoszenia Państwa danych. Ponadto, przysługuje Państwu prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, jak również prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego. Dane nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, ani profilowaniu i nie będą przekazywane do państw trzecich.

Zapisz

Jeśli masz znajomych, którzy powinni to wiedzieć, udostępnij.
2313

10 komentarze/y “Odszkodowania – wypadek przy pracy”

 1. wychodząc z mieszkania poślizgnelam sie na sniegu, ktory dopiero spadl. mam złamaną nogę i skrecony nadgarstek. Czy moge ubiegać się o odszkodowanie i jaką kwotę?
  Pozdrawiam,
  Stefania

  1. Dobrze, a czy ma Pani jakichś świadków zdarzenia? Ktoś potwierdzi, że rzeczywiście jest to wina adminstratora lub zarządcy chodnika? Może to po prostu nnw?

    1. NNW – to odszkodowanie z tzw. następstw nieszczęśliwych wypadków. To prawdopodobnie będzie ciężko uzyskać odszkodowanie. Czy posiada Pani prywatne odszkodowanie dodatkowe?

 2. Spadła na mnie szyba w pracy mam zranione obie dłonie i jestem 2 tydzień na zwolnieniu . Składałam meble w pracy i szyba z szafki spadła mi na głowę i się na niej rozbiła mam opatrunek na 2 rękach ponieważ od szkła mam je rozcięte . Czy mogę liczyć na odszkodowanie ? I jakie dalej kroki podjęć i kto o tym decyduje zus czy pracodawca ? Pozdrawiam

  1. Alicja – czy masz protokół bhp i co tam było napisane? Jeśli jest to z winy pracodawcy to jak najbardziej należy Ci się odszkodowanie. Możesz dochodzić odszkodowania zarówno z zusu jak i z oc pracodawcy. Przy czym odszkodowanie z ZUS można traktować jako dodatkowe.

  2. Należy iść do pracodawcy po protokół BHP i sprawdzić co było tam wpisane. Wrzuć może temat na forum – są tam specjaliści, którzy Ci odpisza kompetentnie. Ja miałam sprawę z oc pracodawcy za złe przeszkolenie bh i udało się uzyskać 9 tys od pracodawcy i ponad 3000zł z zus.

 3. Witam.
  Moj przypadek jest taki , 14.03 w pracy skrecilem staw skokowy w pracy, pojechalem na izbe do szpitala tam zrobiono mi zdjecie napisano zalecenia i dostalem skierowanie do chirurga ale aby miec zwolnienie pojechalem do rodzinnego po L4 tam dostalem L4 do 24.03 po tym okresie udalem dalej do rodzinnego po dalsze zwolnienie w miedzy czasie nie udalo mi sie do chirurga dostac ,dostalem dopiero sie 28.03 tam zalozono mi chistorie choroby ale na dzien 04.04 zakonczylem leczenie bo znoga jest na tyle dobrze ze moge isc do pracy. I moje pytanie czy moge starac sie o jakiekolwiek odszkodowanie z tak krotka chistoria choroby??

 4. Podczas Pracy zostałem uderzony przez wózek widłowy w tył kolana co skończyło się stłuczeniem i naderwaniem więzadła. Jestem zatrudniony w firmie zewnętrznej a wózkowy był zatrudniony przez zakład. Do kogo się zgłosić w sprawie odszkodowania?

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *