Odszkodowania w rolnictwie - Odszkodowania w gospodarstwie rolnym

Odszkodowania w rolnictwie – ile możesz zyskać?

Odszkodowania w rolnictwie

Odszkodowania w rolnictwie - Odszkodowania w gospodarstwie rolnymOdszkodowania w rolnictwie, jak sama nazwa wskazuje, to świadczenia zadedykowane przede wszystkim rolnikom. Sama definicja wypadku przy pracy rolniczej została skonkretyzowana w art. 11 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników – nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które wystąpiło w czasie wykonywania czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa/roli bądź związanych z czynnościami wykonywanymi:

 • Na ternie gospodarstwa rolnego prowadzonego przez rolnika, gospodarstwa domowego związanego z gospodarstwem rolnym lub gospodarstwa, na którym rolnik ten pracuje (stale);
 • W drodze z miejsca zamieszkania na teren gospodarstwa rolnego bądź odwrotnie – w drodze powrotnej;
 • Poza terenem gospodarstwa rolnego, w czasie wykonywania czynności związanych pośrednio bądź bezpośrednio z prowadzeniem działalności rolniczej;
 • W drodze z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania powyższych czynności bądź odwrotnie – w drodze powrotnej.

Uwaga! Każdy rolnik ma obowiązek zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC).

Rolnictwo to działalność, która generuje bardzo dużo różnego rodzaju wypadków. Szacuje się, że procentowy udział incydentów w rolnictwie, klasyfikujących się do uzyskania odszkodowania, w ogólnej licznie wszystkich incydentów w Polsce wynosi około 25 proc. Do głównych przyczyn wypadków w rolnictwie zaliczyć możemy:

 • Niesprawne/uszkodzone maszyny rolnicze bądź brak umiejętności/odpowiedniego przeszkolenia pracowników/rolników bądź nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie obsługi maszyn rolniczych (traktorów, kombajnów, siewników, ciągników etc.);
 • Nieprzestrzeganie zasad BH przy wykonywaniu czynności rolniczych oraz prac remontowych, naprawczych i porządkowych;
 • Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy pracy z tzn. żywym inwentarzem;
 • Nieodpowiednie zabezpieczenia miejsca pracy, maszyn i narzędzi (dotyczy w dużej mierze wypadków dzieci);
 • Niewłaściwa organizacja pracy etc.

O odszkodowania w rolnictwie, a więc zadośćuczynienie z ubezpieczenia OC rolnika może ubiegać się zarówno osoba, która doznała szkody jak i bliscy osoby, która na skutek wypadku zmarła. Dodatkowo, podmioty te mogą ubiegać się o odszkodowanie od KRUS (jednorazowe świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu, jednorazowe odszkodowanie dla członków rodziny ubezpieczonego, renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem bądź chorobą zawodową, renta rodzinna).

Brzmi to rozsądnie, chcę uzyskać więcej informacji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odszkodowań powypadkowych, zarejestruj się telefonicznie pod numerem +48 575 210 480 lub wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą aby ustalić szczegóły:

Imię / nazwa (wymagane)

Telefon (wymagane)

Adres email (wymagane)

Podaj wynik 71 − 65 =

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych w formularzu danych osobowych do celów korespondencyjnych i udzielenia mi odpowiedzi na zadane pytania.

Med-Legal Odszkodowania sp. z o.o. (administrator danych) z siedzibą w Stary Miastków 58, 08-420 Miastków Kościelny przetwarza Państwa dane osobowe w celu udzielenia informacji, na podstawie Państwa dobrowolnej zgody tj. art. 6.1a Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.U.UE.L.2016.119.1) - RODO - przez okres obsługi korespondencji. Państwa dane nie będą udostępniane odbiorcom. Przysługuje Państwu żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przenoszenia Państwa danych. Ponadto, przysługuje Państwu prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, jak również prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego. Dane nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, ani profilowaniu i nie będą przekazywane do państw trzecich.

Zapisz

Zapisz

Jeśli masz znajomych, którzy powinni to wiedzieć, udostępnij.
2313

26 komentarze/y “Odszkodowania w rolnictwie – ile możesz zyskać?”

 1. Podczas pracy w gospodarstwie zdarzył mi się wypadek. Mam częściowo niewładną lewą rękę. W jaki sposób rozpocząć walkę o odszkodowanie?

 2. Witam. Co mogę zrobić jeśli podczas prac w gospodarstwie miałam uszkodzoną rekę, złamane z przemieszczeniem oraz strasznie pociętą twarz. Z góry dziękuję za pomoc.

 3. Poszukuję pomocy w uzyskaniu odszkodowania dla mojej mamy, która prowadzi gospodarstwo rolne. Mama miała poważny wypadek podczas udoju krów jednak nigdy nie zgłosiła się o pomoc do żadnej kancelarii. Czy ktoś na forum może mi pomóc?

 4. Miałam wypadek w gospodarstwie rolnym przy pomaganiu mężowi. Gospodarstwo jest zarejestrowane na męża. Czy mi przysługuje jakieś odszkodowanie? Nie ma ubezpieczenia własnego dodatkowego od nieszczesliwych wypadkow. Mogę coś zrobic?

 5. Witam. 2 lata temy miałem wypadek przy maszynie do zbierania siana, uszkodziła mi ona całą prawa dłoń oraz lokiec, do tej pory nie odzyskalem pelnej sprawnosci i odczuwam bol przy poruszaniu. Wcześniej nie wiedziałem ze mogę walczyć o odszkodowanie. Cy ktos moze mi pomoc?

 6. Witam, zastanawiam się od kogo należy się odszkodowanie i gdzie się po nie zgłosić gdy pomagałem w gospodarstwie sąsiadowi i spadłem z drabiny wchodząc na oborę. Proszę o pomoc.

 7. Witam, poszukuję informacji o firmie odszkodowawczej euco? Czy rzeczywiście świadczą pomoc dla rolników którzy chcą uzyskać odszkodowanie za wypadek w gospodarstwie rolnym? Proszę o informacje.

 8. Mogę polecić Med-Legal z czystym sumieniem. Odzyskali dla mnie 9 tys. zł z OC rolnika już w 5 dni a po 3 dniach pieniądze na koncie! 😉

 9. Tata spadł z drabiny pomagając w gospodarstwie należącym do mojego męża. Leży obecnie w szpitalu, jednak policja orzekła, że był pod wpływem alkoholu a towarzystwo odmówiło uznając sytuację za nieszczęśliwy wypadek. Mogę coś jeszcze zrobić?

 10. Cześć , miałam podobną sytuację – mój bliski doznał wypadku w gospodarstwie mojego dziadka. Szukalismy długo firmy która cos by podpowiedziala. Trafilam na firmę Helpfind – wyslalam formularz a oni zadzwonili i wszystko wyjaśnili.

  Polecam na pewno będziecie miec informacje co robic dalej i jak postępowac gdzie sie zglosic i jakie info pozyskac.

  Dajcie znac czy cos udalo Wam sie zalatwic.

 11. Zdarzył mi się podobny wypadek kilka lat temu. Sprawa wygląda tak, że jeśli drzewo już wcześniej było przeznaczone do wycinki z powodu zagrożenia, jednak tego nie dokonano, wtedy zarządca dróg odpowiada za Twoją stratę. Jeśli natomiast drzewo było zadbane i nie było powodu ku temu, by sprawiało zagrożenie, wtedy musisz udać się do swojej agencji ubezpieczeniowej.

 12. Najważniejsze, byś przed zgłoszeniem się o pomoc przygotował wszystkie dokumenty świadczące o szkodzie. Im bardziej szczegółowa dokumentacja, tym sprawniej sprawa zostanie rozpatrzona.

 13. Zgadzam się z tym. Nie jest to łatwa sprawa, ale rzeczoznawca powinien wiedzieć, w jaki sposób oszacować straty oraz sprawdzić przyczynę zdarzenia.

 14. Witam. Chcę podzielić się pewnym złym zdarzeniem, które mi się przytrafiło. Na mój samochód przewróciło się drzewo i z tego powodu straciłem właściwie jedyny sprawny pojazd. Było to podczas sporej wichury. Czy po odszkodowanie mam się zgłaszać do swojej ubezpieczalni, czy do zarządcy dróg?

 15. Witam serdecznie. Jestem rolnikiem, mam dosyć spore gospodarstwo, w tym budynki gospodarcze. Czy ubezpieczenie mojego mienia stanowi obowiązek, czy może mogę dokonać decyzji o wykupieniu polisy, kiedy tylko chcę? Dziękuję z góry za pomoc i odpowiedzi, Adrian.

 16. Dzień dobry. Mam zamiar rozpocząć sprawę odnośne starania się o odszkodowanie. Nie mam jednak czasu, by zająć się tym samodzielnie. Dlatego chciałbym zapytać, w jaki sposób ustalić pełnomocnika? Dziękuję za pomoc oraz wskazówki, pozdrawiam serdecznie.

 17. Dzień dobry. Właśnie otrzymałam odszkodowanie ze względu na uszczerbek na zdrowiu. Chciałabym jednak zapytać, czy istnieje szansa, by je zwiększyć? Nie jestem usatysfakcjonowana z kwoty, którą otrzymałam. Nie sądzę, by to rekompensowało moją krzywdę. Proszę o rady.

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *